Barbórka w AON pod znakiem prakseologii, normalizacji i zarządzania!

4 grudnia br. w Bibliotece Głównej AON odbyła się konferencja zorganizowana przez Polski Komitet Normalizacyjny i Akademię Obrony Narodowej „Efektywność zarządzania w świetle prakseologii i normalizacji". Wygłoszono czternaście referatów z zakresu prakseologii, normalizacji i szeroko pojętego zarządzania. W spotkaniu wzięło udział około 130 osób – przedstawicieli szkół wyższych i biznesu z całej Polski.

Referat inauguracyjny „Zarządzanie i prakseologia" wygłosił prof. dr hab. Wojciech Gasparski z Akademii Leona Koźmińskiego. Profesor rozpoczął dość tajemniczo… od przywołania znanego dialogu Pana Jourdaina z filozofem w sztuce „Mieszczanin szlachcicem" Moliera. W utworze tym nauczyciel filozofii wyjaśnia Panu Jourdain, że wszystko co nie jest wierszem, jest prozą… Ten zaskakujący wstęp był rozwijany przez cały wykład, by  na końcu – parafrazując znany dialog – dać odpowiedź na pytanie, czym jest prakseologia:

Pan J: A tak jak się działa w praktyce, co to jest takiego?

Filozof: To prakseologia.

Pan J: Jak to? Więc kiedy opracowują projekt działań firmy i raport o tym jak sprawnie jest realizowany, to prakseologia?

Filozof: Tak, panie.

Pan J: Daję słowo, zatem ja już od bardzo wielu lat posługuję się prakseologią nie mając o tym pojęcia. Jestem panu najszczerzej zobowiązany, żeś mnie pouczył.

Filozof: I proszę pamiętać, że dzielność w zarządzaniu – i we wszelkim działaniu – to działanie sprawne, w godziwym celu i przy stosowaniu godziwych środków."

Zatem – wszyscy jesteśmy prakseologami.

W dalszej części panelu rozprawiano o perspektywach rozwojowych prakseologii (dr Ryszard Banajski) oraz o różnicach w kryteriach oceny efektywności zarządzania i dowodzenia w aspekcie podejmowania decyzji, bowiem oparte są one na odmiennych logikach działania (prof. dr hab. Mirosław Sułek).

Panel drugi poświęcony był normalizacji. Słuchacze dowiedzieli się, że wkład w normalizację jest inwestycją, a nie tylko kosztem, jak niektórzy niesłusznie ją postrzegają (dr inż. Zygmunt Niechoda). Mgr inż. Ryszard Grabiec zwrócił uwagę na normalizację jako ważne narzędzie w służbie bezpieczeństwa biznesu. Omawiano też model działania organizacji normalizacyjnej w resorcie obrony narodowej (płk mgr inż. Piotr Ubysz) oraz przybliżono wymagania NATO będące podstawą funkcjonowania systemu zarządzania w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (dr inż. Joanna Wójcik). Drugi panel zakończyło wystąpienie mgra inż. Krzysztofa Świtały na temat stosowania norm z zakresu bezpieczeństwa informacji w ochronie zdrowia, w kontekście skutecznego dostosowania się do wymagań ochrony danych osobowych, które przygotowywane są przez Unię Europejską.

Trzeci panel poświęcony był różnym zagadnieniem z obszaru zarządzania. Prelekcje wygłosili: dr Piotr Makowski (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), dr Agnieszka Filipek (UPH w Siedlcach), dr inż. Janusz Berdowski (EUIE), mgr inż. Zbigniew Hynowski (AON), dr Tomasz Zieliński (AON) oraz dr Beata Zbarachewicz (UKSW).


uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad    uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad     uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad 
uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad   uczestnicy Konferencji w czasie obrad