„Otwarci na nowe” – konferencja w ŁCDNiKP

26 listopada 2021 r. Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego zorganizowało kolejną konferencję dla nauczycieli kształcenia zawodowego branży elektrycznej i logistycznej – „Otwarci na nowe".

Podczas konferencji omawiane były istotne dla kształcenia zawodowego tematy. Konferencję przygotowały i poprowadziły: Donata Andrzejczak i Maria Stompel, nauczyciele-konsultanci PEZ. Z uwagi na pandemię konferencja była prowadzona w trybie online na platformie Ms Teams.

W referacie wprowadzającym Donata Andrzejczak podkreśliła konieczność otwarcia nauczycieli na nowe wiadomości i umiejętności, która wynika z dynamicznego rozwoju społeczeństwa i gospodarki, w tym technik komunikowania się i dostępności informacji. Otwartość nauczycieli na zmiany pozwala doskonalić proces kształcenia zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i metodycznym. Nauczyciele dzięki doskonaleniu własnemu i na bazie doświadczeń roku ubiegłego bardziej świadomie dobierają narzędzia i metody pracy, a uczniowie lepiej organizują proces uczenia się.

Zasadniczymi punktami konferencji były dwa referaty:

  • pierwszy przedstawiony przez dra inż. Zygmunta Niechodę – eksperta Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – na temat znaczenia normalizacji dla rozwoju gospodarki w dobie przemysłu 4.0,
  • drugi przedstawiony przez Elżbietę Kolczyńską – eksperta ds. coachingu – na temat nowych form rozwoju i edukacji oraz skutecznego nauczyciela i wychowawcy-coacha.

Zygmunt Niechoda podkreślił znaczenie norm i normalizacji w gospodarce, społeczeństwie i w procesie kształcenia. Mówił o wpływie normalizacji na rozwój gospodarki, techniki, technologii i handlu światowego. Podkreślił możliwość podniesienia i ujednolicenie poziomu kształcenia w oparciu o normy. Wskazał normy jako wiarygodne, aktualne źródło informacji o rozwiązaniach technicznych i technologicznych, które mogą stanowić pomoc dydaktyczną, szczególnie w sytuacji braku aktualnych podręczników.

Elżbieta Kolczyńska, mówiąc o roli nauczyciela i wychowawcy w procesie kształcenia i przygotowania uczących się do pełnienia ról społecznych, podkreśliła znaczenie relacji i sposobu komunikowania się. Wskazała potrzebę odejścia od przestarzałego sposobu organizowania kształcenia, który nie odpowiada potrzebom społeczeństwa XXI wieku. Zaproponowała wprowadzenie do praktyki szkolnej i życia osobistego coachingu, który daje możliwość odkrywania i rozwoju możliwości każdemu, zarówno w sferze kompetencji personalnych, jak i zawodowych.

Na zakończenie Maria Stompel zaprezentowała ofertę usług dla nauczycieli, których zaprosiła do współpracy i dzielenia się doświadczeniem podczas spotkań nauczycieli oraz poprzez publikacje. Przedstawiła także ofertę konkursów dla uczniów, dzięki którym mogą oni rozwijać swoje zainteresowania.