(2018-10-01)
Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie „Normalizacja i ja" tradycyjnie zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych (ponadpodstawowych) wszystkich typów. Proponujemy trzy kategorie wyrazu dla uczniów: grafika, film i esej, a dla nauczycieli scenariusz lekcji obejmujący obszar tematyczny zawarty w tytule Konkursu.
Tytuł VII Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja" brzmi:
Normy + miasto = Smart City
Smart City – krótko mówiąc – „miasto inteligentne". Ale właściwie to jakie?
Inteligentne, zrównoważone i innowacyjne miasto to obszar (gmina, powiat, miasto, miasto-region), który wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne oraz inne metody w celu poprawy jakości życia mieszkańców, zwiększenia efektywności zarządzania i świadczenia usług oraz wzrostu konkurencyjności, przy jednoczesnej koncentracji na potrzebach obecnych i przyszłych pokoleń przy poszanowaniu ekonomicznych, społecznych i środowiskowych uwarunkowań.
Smart Cities nie powstaną jednak bez wykorzystania norm. To właśnie normy zawierają wiedzę ekspercką i najlepsze praktyki, które zarządzający miastami mogą wykorzystywać i dostosowywać do konkretnych działań rozwojowych. Normy mają podstawowe znaczenie dla zagwarantowania mieszkańcom miast dóbr i usług wysokiej jakości, niestwarzających zagrożeń dla zdrowia i środowiska. Mogą zapewnić zharmonizowane wskaźniki rozwoju, umożliwiające ocenę realizacji opracowywanych strategii rozwoju, lub zaproponować sprawdzone metody zarządzania posiadanymi zasobami. Mogą również zapewnić odpowiednią analizę ryzyka w zakresie wdrażania poszczególnych technologii, co usprawni proces podejmowania decyzji.
Cechy inteligentnego miasta:
-
zorientowane na zrównoważony rozwój oraz potrzeby mieszkańców;
-
innowacyjne i otwarte;
-
zarządzane w sposób zintegrowany przy znaczącym zaangażowaniu społeczeństwa;
-
efektywnie wykorzystujące i doskonalące technologie informacyjno-komunikacyjne;
-
zapewniające wygodną i efektywną infrastrukturę (tradycyjną, informacyjną oraz społeczną);
-
szanujące środowisko naturalne.
Cel konkursu "Normalizacja i ja":
-
Upowszechnianie wśród młodego pokolenia przekonania o roli norm technicznych i normalizacji w życiu codziennym;
-
Zwrócenie uwagi uczniów na różnicę w podejściu do kwestii zastosowania norm;
-
Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tematyki normalizacyjnej i informacji o roli norm do swoich zajęć lekcyjnych.
Konkurs jest przeprowadzany od 1 października 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku.
Aby wziąć w nim udział, należy:
-
Zapoznać się z Regulaminem Konkursu;
-
Wypełnić Formularz zgłoszeniowy;
-
Wypełnić Oświadczenie uczestnika konkursu w sprawie przekazania praw autorskich.
Oceny nadesłanych prac dokona powołane przez Prezesa PKN jury konkursowe, składające się z przedstawicieli PKN i jednostek wspierających Konkurs metodycznie.
O terminie i miejscu autorzy najlepszych prac zostaną powiadomieni telefonicznie i mailowo.
Kontakt: pknkonkurs@pkn.pl oraz tel. 22 556-76-39
Aby lepiej przygotować się do konkursu, warto zapoznać się z proponowanymi materiałami:
Aby lepiej przygotować się do Konkursu, warto zapoznać się z proponowanymi materiałami:
Przygotowanie pracy do wysłania
Praca opisowa (esej, scenariusz) - w formacie .doc, .docx. Praca powinna zawierać tytuł oraz metryczkę: nazwisko i imię autora, nazwę szkoły (klasę w przypadku ucznia). Należy dołączyć oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Praca powinna być zapisana w jednym pliku, a elementy graficzne w niej zawarte dołączone w osobnych plikach. Całość należy umieścić w jednym katalogu i – w razie konieczności – skompresować (do formatu .zip lub .rar).
Praca z kategorii „grafika" - w dowolnym formacie graficznym. Praca powinna zawierać dane ucznia (nazwisko i imię autora, nazwę szkoły oraz klasę). Dołączyć oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Całość należy umieścić w jednym katalogu i – w razie konieczności – skompresować (do formatu .zip lub .rar).
Praca z kategorii „film" (film nakręcony telefonem komórkowym) – w formacie .mp4, .mpg lub .avi. Praca powinna zawierać dane ucznia (nazwisko i imię autora, nazwę szkoły oraz klasę). Dołączyć oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Całość należy umieścić w jednym katalogu i – w razie konieczności – skompresować (do formatu .zip lub .rar).
Prace należy nadsyłać do dnia 31 stycznia 2019 r., wyłącznie w formie elektronicznej, na adres:
pknkonkurs@pkn.pl. W temacie korespondencji wpisać: Konkurs – praca ucznia/praca nauczyciela. W załączniku – wstawić spakowane i opisane pliki (nazwisko i imię, esej/grafika/film/scenariusz).
W realizacji Konkursu wspierają nas:
Patroni honorowi
Wsparcie metodyczne
Patroni medialni