VIII Ogólnopolski Konkurs „Normalizacja i ja”
(2019-10-01)
Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie „Normalizacja i ja" tradycyjnie zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.
Proponujemy trzy kategorie wyrazu dla uczniów: grafika, film i esej, a dla nauczycieli scenariusz lekcji obejmujący obszar tematyczny zawarty w tytule konkursu.
Tytuł VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja" brzmi:
Transport przyszłości napędzany normami
Szybko, tanio, wygodnie i bezpiecznie – tak chcemy podróżować. Współczesne rozwiązania dotyczące transportu, infrastruktury i pojazdów coraz bardziej nas zaskakują, a nowoczesne technologie pozwalają na nieograniczone możliwości doskonalenia tych obszarów.
Nasze miasta stają się inteligentne. Podobnie transport, który jest nieodłącznym elementem każdego Smart City, a który w dobie czwartej rewolucji przemysłowej ma być już nie tylko coraz bardziej niezawodny, lecz także przyjazny środowisku i skrojony na miarę potrzeb użytkowników.
Powszechna cyfryzacja, rozwój Internetu Rzeczy, autonomiczność, zastosowanie sztucznej inteligencji to aspekty, które urzeczywistniają wyobrażenia na temat nowoczesnego transportu i zbliżają nas do tego, co kiedyś wydawało się nieosiągalne. Nowe technologie zrewolucjonizują sposób, w jaki w najbliższej przyszłości będziemy postrzegać transport, a normy będą stanowić jego podstawę techniczną. To właśnie normy zawierają nowoczesną wiedzę ekspercką, sprawdzone rozwiązania, zapewniają interoperacyjność systemów, pozwalają na pewne wdrożenie rozwiązań informatycznych.
Jak zatem będzie wyglądał transport przyszłości? Jak nowoczesne technologie połączone z odpowiednimi normami wpłyną na rozwój transportu?
Jeżeli wiesz, jak ma wyglądać transport przyszłości i umiesz to przedstawić w swej pracy (z uwzględnieniem aktualnych norm), to zapraszamy do udziału w naszym konkursie.
Cele konkursu:
- Upowszechnianie wśród młodego pokolenia przekonania o roli norm technicznych i normalizacji w życiu codziennym;
- Zwrócenie uwagi uczniów na różnicę w podejściu do kwestii zastosowania norm;
- Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tematyki normalizacyjnej i informacji o roli norm do swoich zajęć lekcyjnych.
Konkurs jest przeprowadzany od 1 października 2019 roku do 20 lutego 2020 roku.
Aby wziąć udział w konkursie, należy:
- Zapoznać się z Regulaminem konkursu;
- Pobrać i wypełnić Formularz zgłoszeniowy;
- Pobrać i wypełnić Oświadczenie uczestnika konkursu w sprawie przekazania praw autorskich.
Nadesłane prace oceni powołane przez Prezesa PKN jury konkursowe, składające się z przedstawicieli PKN i jednostek wspierających konkurs metodycznie.
O terminie i miejscu wręczenia nagród autorzy najlepszych prac zostaną powiadomieni telefonicznie i mailowo.
Kontakt: pknkonkurs@pkn.pl oraz tel. 22 556 76 39
Aby lepiej przygotować się do konkursu, warto zapoznać się z proponowanymi materiałami:
- Artykuły w Wiedzy normalizacyjnej
- Normy wokół nas
- Wyszukiwarka norm
- Wiadomości PKN
- Strona PKN
- Facebook, Twitter, Linkedin
- Tworzenie filmu
- Zasady poprawnej edycji tekstów
Przygotowanie pracy do wysłania
Praca opisowa (esej, scenariusz) – w formacie .doc, .docx. Praca powinna zawierać tytuł oraz metryczkę: nazwisko i imię autora, nazwę szkoły (klasę w przypadku ucznia). Należy dołączyć wypełniony Formularz zgłoszeniowy oraz Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Praca powinna być zapisana w jednym pliku, a elementy graficzne w niej zawarte dołączone w osobnych plikach. Całość należy umieścić w jednym katalogu i – w razie konieczności – skompresować (do formatu .zip lub .rar).
Praca z kategorii „grafika" – w dowolnym formacie graficznym. Praca powinna zawierać dane ucznia (nazwisko i imię autora, nazwę szkoły oraz klasę). Należy dołączyć wypełniony Formularz zgłoszeniowy oraz Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Całość trzeba umieścić w jednym katalogu i – w razie konieczności – skompresować (do formatu .zip lub .rar).
Praca z kategorii „film" (film nakręcony telefonem komórkowym) – w formacie .mp4, .mpg lub .avi. Praca powinna zawierać dane ucznia (nazwisko i imię autora, nazwę szkoły oraz klasę). Należy dołączyć wypełniony Formularz zgłoszeniowy oraz Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Całość powinna być umieszczona w jednym katalogu i – w razie konieczności – skompresowana (do formatu .zip lub .rar).
Prace należy nadsyłać do dnia 20 lutego 2020 r., wyłącznie w formie elektronicznej, na adres: pknkonkurs@pkn.pl . W temacie korespondencji wpisać: Konkurs – praca ucznia/praca nauczyciela. W załączniku – wstawić spakowane i opisane pliki (nazwisko i imię, esej/grafika/film/scenariusz).
W konkursie przewidziane są następujące nagrody:
1. Dla nauczycieli za zajęcie:
a) I miejsca – opublikowanie pracy i nagroda w postaci bomu podarunkowego o wartości 900 pln do realizacji w jednej z sieci sklepów ze sprzętem agd/rtv;
b) II miejsca – opublikowanie pracy i nagroda w postaci bonu podarunkowego o wartości 700 pln do realizacji w jednej z sieci sklepów ze sprzętem agd/rtv;
c) III miejsca – opublikowanie pracy i nagroda w postaci bonu podarunkowego o wartości 500 pln do realizacji w jednej z sieci sklepów ze sprzętem agd/rtv;
oraz dyplomy uznania.
2. Dla uczniów za zajęcie:
a) I miejsca – opublikowanie pracy i nagroda rzeczowa – hulajnoga;
b) II miejsca – opublikowanie pracy i nagroda rzeczowa – skatebord/longboard;
c) III miejsca – opublikowanie pracy i nagroda rzeczowa – smartwatch;
oraz dyplomy uznania.
W realizacji konkursu wspierają nas:
Patroni honorowi
Wsparcie metodyczne
Patronat merytoryczny