Zanim kupisz – sprawdź! Alert OECD w sprawie wadliwych produktów
Ważne przed nowym rokiem szkolnym
OECD (The Organisation for Economic Co-operation and Development) prowadzi portal, który umożliwia konsumentom, biznesowi oraz rządowi szybki i łatwy dostęp do informacji o produktach wycofanych ze sklepów w Europie, Australii, Kanadzie i USA. Zgodnie z danymi OECD szacuje się, że światowe koszty urazów ciała i wypadków śmiertelnych z powodu niebezpiecznych produktów wynoszą ponad 1 bilion USD rocznie.
Eksperymentarium norm
Nauka i zabawa dla wszystkich
Świat norm jest wciąż nieprzenikniony. Aby objaśnić tę „bestię”, duńska jednostka normalizacyjna wpadła na nieszablonowy pomysł – wydobyć normy na światło dzienne. Będąc w Danii skorzystaj z możliwości odwiedzin w „Eksperymentarium norm”.
Słońce wysoko nad horyzontem
Czy wiesz, że wbrew potocznym opiniom ubranie nie zawsze ochroni cię przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jaka tkanina jest najlepsza podpowiedzą normy!
Okazuje się, że osoby o bardzo jasnej karnacji skóry mogą doznać oparzenia słonecznego nawet będąc w ubraniu (w szczególności gdy ubranie jest mokre). Z pewnością trudno nam się pogodzić z faktem, że bawełniana, obcisła, w jasnym, pastelowym kolorze bluzeczka daje nam tylko złudną ochronę przed promieniami słonecznymi. Słabo także chroni ubranie wykonane z ulubionego w lecie lnu. Tkaniny chroniące przed promieniowaniem słonecznym są przede wszystkim gęsto tkane i ciemne lub w intensywnych kolorach (zauważcie, że ludzie mieszkający w rejonach pustynnych noszą ciemne, luźne stroje). Większą ochronę w porównaniu z tkaninami naturalnymi dają tkaniny z tworzyw sztucznych – z niezbyt lubianego nylonu lub poliestru. Warto wiedzieć, że ochrona zmniejsza się gdy tkanina jest rozciągnięta albo wielokrotnie prana. Z tego wynika, że ubrania nowe zapewniają lepsza ochronę niż stare. Jak rozpoznać, że ubranie - w ekstremalnych warunkach (góry, letnie godziny południowe, wakacje w strefie zwrotnikowej) - spełni pokładane w nim nadzieje ochronne, i co do tego ma normalizacja?