Seminarium w krakowskiej AGH

7 grudnia 2021 r. w Bibliotece Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu seminariów promujących normalizację, przygotowanych we współpracy z Polskim Komitetem Normalizacyjnym. Wykład „Dziś i jutro normalizacji (perspektywa XXI w.)" poprowadził doradca Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, dr inż. Zygmunt Niechoda.

Tym razem studenci i pracownicy naukowi mieli okazję zapoznać się z nową perspektywą i potrzebą normalizacji w zmieniających się warunkach naszego świata: biznesowego, ekonomicznego, technologicznego, społecznego. Z uwagi na pandemię liczba osób bezpośrednio uczestniczących w seminarium była ograniczona. Inni zainteresowani mogli uczestniczyć w seminarium on-line dzięki transmisji za pośrednictwem intranetu na różne wydziały uczelni.

Wraz z nadchodzącymi zmianami, czwartą rewolucją przemysłową czy nowymi wymaganiami rynku pojawiają się nowe obszary, aspekty i produkty normalizacji. Znaczenie normalizacji stale wzrasta, staje się ona istotnym elementem kreowania i upowszechniania innowacji, czynnikiem strategicznym w rozwoju firmy. W trakcie seminarium omówiono następujące zagadnienia:

  • zmieniające się przedsiębiorstwo w zmieniającym się świecie,
  • perspektywa czwartej rewolucji przemysłowej,
  • nowe obszary i aspekty normalizacji,
  • czynnik czasu kontra wymagania rynku – nowe produkty normalizacyjne,
  • normalizacja w kreowaniu innowacyjności i upowszechnianiu innowacji,
  • normalizacja czynnikiem strategicznym w rozwoju firmy,
  • rola normalizacji we współczesnej makroekonomii.

Wykład eksperta PKN był jednocześnie jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody 100-lecia Biblioteki Głównej AGH, gdzie znajdują się jedne z najbogatszych zbiorów normalizacyjnych w Polsce.

Punkt Informacji Normalizacyjnej BG AGH oferuje dostęp do kompletu Polskich Norm oraz licznych norm zagranicznych, np. ASTM, ISO czy DIN – łącznie to około 200 tysięcy pozycji na nośniku papierowym i elektronicznym. Dzięki dostępowi do specjalistycznych baz danych prowadzona jest także pełna obsługa użytkowników w zakresie informacji normalizacyjnej, dotyczącej m.in. zbiorów norm i dokumentów normalizacyjnych, aktualności norm, ich zastąpień, powiązań Polskich Norm z normami międzynarodowymi i regionalnymi.

Silne związki AGH z PKN to także udział wielu naukowców w pracach aż 48 Komitetów Technicznych.

prof. Jerzy Kwaśniewski i dr inż. Zygmunt Niechoda   uczestnicy wykładu  uczestnicy wykładu