Okładka Miesięcznika Wiadomości PKN Normalizacja numer 2 z roku 2021

Czy wiecie, że drony po raz pierwszy wykorzystano w 1849 r.? Wojska austriackie użyły bezpilotowych balonów do zrzucania bomb wyposażonych w zapalniki czasowe na włoskich rewolucjonistów oblężonych w Wenecji. Skończyło się to niezgodnie z założeniami agresorów. Silny wiatr przewiał te „latające bomby" znad miasta, a część z nich spadła na stacjonujące w pobliżu oddziały austriackie.
Historia pokazuje, że wiele technologii opracowanych na potrzeby wojskowe, po odpowiednich modyfikacjach, znalazło cywilne zastosowanie. Drony i bezzałogowe pojazdy silnikowe to świetny przykład.
Drony zyskały popularność jako zabawki, ale dzisiaj są wykorzystywane przez prawie wszystkie sektory gospodarki. Firma analityczna ABI Research przewiduje duży wzrost wartości tej branży – do 92 mld dolarów w 2030 roku. Drony są wykorzystywane do badań i ochrony środowiska, monitorowania aktywnych wulkanów, w misjach humanitarnych, jako pomoc w operacjach rozminowywania, ocenie stanu elektrowni atomowych po awariach i badaniu obszarów potencjalnie niebezpiecznych, takich jak opuszczone kopalnie czy odwierty.
Okazały się też pomocne w czasie pandemii. Na francuskiej Riwierze drony, nadzorowane przez tamtejszą policję, wysyłały komunikaty głosowe przypominające o obowiązku zachowania bezpiecznej odległości między ludźmi. We włoskim Treviolo policja wykorzystywała drona z kamerą termowizyjną do mierzenia temperatury ciała mieszkańców. W Chinach i Indiach drony opryskiwały przestrzeń publiczną środkami dezynfekującymi.
A co z takimi kwestiami jak bezpieczeństwo, ochrona, współdzielenie przestrzeni powietrznej? O tym można przeczytać w tym numerze.

W numerze:

  • IX Ogólnopolski Konkurs „Normalizacja i ja"
  • CES 2021 – trendy technologiczne
  • Jak będziemy latać po pandemii?
  • Drony – technologia przyszłości już nadleciała
  • Listeria – metody wykrywania bakterii
  • ORGANY TECHNICZNE – styczeń


Pobierz "Wiadomości PKN. Normalizacja 2/2021"