Eksperymentarium norm
Nauka i zabawa dla wszystkich
Świat norm jest wciąż nieprzenikniony. Aby objaśnić tę „bestię", duńska jednostka normalizacyjna wpadła na nieszablonowy pomysł – wydobyć normy na światło dzienne. Będąc w Danii skorzystaj z możliwości odwiedzin w „Eksperymentarium norm".
Normalizacja jest pojęciem abstrakcyjnym i niezbyt łatwym do zrozumienia, mimo to wywiera największy wpływ na rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy. Badania ujawniły, że organizacje, które wykorzystują normy w rozwoju produkcji, notują wzrost eksportu i wyższą produktywność niż ich odpowiednicy, którzy z norm nie korzystają. Wnioski są jasne: normalizacja poprawia konkurencyjność firmy.
U podstaw idei „Eksperymentarium norm" leżała chęć pokazania normalizacji z różnych perspektyw. W ten sposób zdecydowano o powołaniu centrum uczenia się w nowatorski i interaktywny sposób: gdzie można zobaczyć, dotknąć i poczuć normy.
Aby zrealizować to marzenie, do współpracy pozyskano ekspertów specjalizujących się w naukowej komunikacji - rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania. Super nowoczesna wystawa zawiera osiem interaktywnych instalacji, które pobudzają zwiedzających do zapoznania się z „historią norm" i ich wpływem na duński handel i przemysł. Zdobywanie wiedzy odbywa się w niezwykle wciągający sposób: przechadzając się między eksponatami można je oglądać, dotykać, naciskać oraz badać. Ten bezpośredni i dynamiczny przekaz obala mit, że normalizacja jest nudna. „Dowiesz się wszystkiego co chciałeś wiedzieć o normach, ale nigdy nie odważyłeś się zapytać" – zachęcają organizatorzy.
Eksperymentarium wykonano raczej z myślą o zwykłych ludziach niż o profesjonalistach, którzy wykorzystują normy w swojej działalności. Jej przesłanie kierowane jest przede wszystkim do małych i średnich firm, które często mają problemy ze zidentyfikowaniem odpowiednich norm do profilu swojej działalności. Wystawa pokazuje, że normy są dużą częścią naszej społeczności – lokalnej, ale i globalnej.
Więcej można się dowiedzieć pod adresami: http://www.iso.org/iso/isofocus_110.pdf i http://www.ds.dk/en/about-dansk-standard/how-to-get-to-danish-standard