(Nie)bezpieczne rowery dziecięce?!

Ciepłe wiosenne dni to znakomita okazja, żeby najmłodsi rozpoczęli naukę jazdy na rowerze.  W tym celu rodzice (dziadkowie) zaczynają rozglądać się za odpowiednim sprzętem. Wybierając kierują się czasami jedynie kolorem, niską ceną, dołączonymi gadżetami, niestety… zdecydowanie rzadziej bezpieczeństwem użytkowania. A przecież to bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rowerze jest, tak naprawdę, podstawową sprawą.

Z badań kontrolnych dotyczących bezpieczeństwa rowerów dziecięcych przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi wyłania się niezbyt optymistyczny obraz. Podczas kontroli zakwestionowano i nakazano wycofanie z rynku 11 partii rowerów dziecięcych z 23 skontrolowanych (co stanowi 48% ogółu). Rowerki te nie spełniały wymagań bezpieczeństwa.

W raporcie podsumowującym kontrolę stwierdzono, że oznakowanie i budowa dostępnych na rynku rowerów dziecięcych budzi bardzo wiele zastrzeżeń. W związku z tym sprawdzanie stanu bezpieczeństwa kupowanych rowerów dziecięcych przez rodziców jest nie tylko zaleceniem ale wręcz działaniem koniecznym.

Warto dodać, że badanie bezpieczeństwa rowerków dziecięcych przez kontrolerów wojewódzkich inspektoratów inspekcji handlowych  odbywa się  na podstawie Polskich Norm. Jedna z nich określająca warunki bezpieczeństwa dla rowerów dziecięcych to PN-EN ISO 8098:2014-08 Rowery - Wymagania bezpieczeństwa dla rowerów dziecięcych1.

Zatem, mając na uwadze zalecenia Polskich Norm, warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na to, czy rower:

  • nie ma pęknięć oraz ostrych krawędzi;
  • ma pełną osłonę łańcucha;
  • jest wyposażony w dwa niezależne układy hamulcowe (z czego co najmniej jeden z nich powinien działać na koło przednie, a drugi na koło tylne);
  • ma hamulec tylny uruchamiany stopami dziecka poprzez nacisk na pedały;
  • nie ma elementów podtrzymujących stopę w pedałach (np. pasków);
  • ma mechanizm szybkomocujący do regulacji siodełka;
  • ma możliwość zdemontowania/zamontowania kółek pomocniczych bez zwalniania zamocowania osi koła tylnego.

Nie chcesz sprawdzać ? Chciałbyś polegać na opinii ekspertów? Zapytaj sprzedawcę o znak  na produkcie.

Ten znak - Znak Zgodności z Polską Normą -  gwarantuje Ci, że zakupiony produkt jest zgodny z wymaganiami Polskiej Normy. To znaczy, że  możesz być pewien,  że zakupiony produkt jest bezpieczny dla Twojego dziecka!


1Wszystkie normy dotyczące rowerów można odszukać poprzez wyszukiwarkę norm, która znajduje się na głównej stronie internetowej PKN (www.pkn.pl) lub https://sklep.pkn.pl/catalogsearch/advanced.

Źródła:

1. http://www.hotmoney.pl/nabiezaco/Co-trzecia-partia-rowerow-dla-dzieci-miala-wady-a34835 [z dnia 30-04-2015]
2. Informacja o wynikach kontroli bezpieczeństwa rowerów dla dzieci i akcesoriów, UOKiK, Warszawa II kwartał 2014
3. Informacja z kontroli bezpieczeństwa rowerów dziecięcych i przyczep rowerowych, http://www.wiih.lodz.pl/userfiles/file/2013/Informacja%20Rowery.pdf [z dnia 30-04-2015]