Zanim kupisz – sprawdź! Alert OECD w sprawie wadliwych produktów

(2020-12-11)

Ważne przed nowym rokiem szkolnym
OECD (The Organisation for Economic Co-operation and Development) prowadzi portal, który umożliwia konsumentom, biznesowi oraz rządowi szybki i łatwy dostęp do informacji o produktach wycofanych ze sklepów w Europie, Australii, Kanadzie i USA. Zgodnie z danymi OECD szacuje się, że światowe koszty urazów ciała i wypadków śmiertelnych z powodu niebezpiecznych produktów wynoszą ponad 1 bilion USD rocznie.

Eksperymentarium norm

(2020-12-11)

Nauka i zabawa dla wszystkich
Świat norm jest wciąż nieprzenikniony. Aby objaśnić tę „bestię”, duńska jednostka normalizacyjna wpadła na nieszablonowy pomysł – wydobyć normy na światło dzienne. Będąc w Danii skorzystaj z możliwości odwiedzin w „Eksperymentarium norm”.

Słońce wysoko nad horyzontem

(2020-12-11)

Czy wiesz, że wbrew potocznym opiniom ubranie nie zawsze ochroni cię przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jaka tkanina jest najlepsza podpowiedzą normy!

Okazuje się, że osoby o bardzo jasnej karnacji skóry mogą doznać oparzenia słonecznego nawet będąc w ubraniu (w szczególności gdy ubranie jest mokre). Z pewnością trudno nam się pogodzić z faktem, że bawełniana, obcisła, w jasnym, pastelowym kolorze bluzeczka daje nam tylko złudną ochronę przed promieniami słonecznymi. Słabo także chroni ubranie wykonane z  ulubionego w lecie lnu. Tkaniny chroniące przed promieniowaniem słonecznym są przede wszystkim gęsto tkane i ciemne lub w intensywnych kolorach (zauważcie, że ludzie mieszkający w rejonach pustynnych noszą ciemne, luźne stroje). Większą ochronę w porównaniu z tkaninami naturalnymi dają tkaniny z tworzyw sztucznych – z niezbyt lubianego nylonu lub poliestru. Warto wiedzieć, że ochrona zmniejsza się gdy tkanina jest rozciągnięta albo wielokrotnie prana. Z tego wynika, że  ubrania nowe zapewniają lepsza ochronę niż stare. Jak rozpoznać, że ubranie - w ekstremalnych warunkach (góry, letnie godziny południowe, wakacje w strefie zwrotnikowej) - spełni pokładane w nim nadzieje ochronne, i co do tego ma normalizacja?

Wyświetlanie 4 - 6 z 54 rezultatów.
Pozycji na stronę 3
z 18