Rozświetlone Święta

(2020-12-11)

Dekoracje, świeczniki, girlandy świetlne


Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. W sklepach świąteczne dekoracje. Przedświąteczna atmosfera udziela się i nam - zaczynamy rozglądać się za dekoracjami bożonarodzeniowymi i prezentami dla najbliższych. Na zewnątrz jak dotąd mgliście, szaro, ponuro i pochmurno. Ale my wciąż mamy nadzieję, że Święta będą śnieżne…

Janusowe oblicze ognia

(2020-12-11)

Ogień od zawsze ma dwoistą naturę. To z jednej strony dobrodziejstwo, z drugiej – przekleństwo: niszczycielska siła, która przychodzi niepostrzeżenie. Ale czy tak musi być zawsze? Oczywiście, że nie! Istnieją nowoczesne urządzenia, które nie tylko sygnalizują pojawienie się dymu, ale uruchamiają akcję ratowniczą. Urządzenia te powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego obiektu użyteczności publicznej, szczególnie w szkole i przedszkolu.


Funkcje nowoczesnych urządzeń do gaszenia pożaru, to:

  • wykrycie pożaru w możliwie najkrótszym czasie,
  • powiadomienie najbliższego otoczenia o grożącym niebezpieczeństwie i przekazanie sygnału do Straży Pożarnej,
  • automatyczne uruchomienie urządzeń przeciwpożarowych umożliwiających bezpieczną ewakuację użytkownikom zagrożonego budynku,
  • ograniczenie skutków pożaru poprzez automatyczne – na sygnał z centrali sygnalizacji pożarowej – uruchomienie odpowiednich przegród dymowo-ogniowych i klap przeciwpożarowych,
  • wysterowanie automatycznego gaszenia pożaru w miejscach, w których szkody pożarowe – zanim przybędzie straż pożarna – mogą być bardzo duże,
  • umożliwienie podjęcia przez strażaków akcji gaśniczej poprzez wysterowanie urządzeń przeciwpożarowych do usuwania nadmiernego zadymienia.

W interesującym artykule autorstwa Władysława Markowskiego wykazano, że zarówno normalizacja, jak i prawodawstwo dotyczące systemów sygnalizacji pożarowej, mają wpływ na niezawodność, precyzję i szybkość działania urządzeń przeciwpożarowych, co zwiększa stan bezpieczeństwa pożarowego obiektów i ludzi.

Normalizacja i problem niedosłuchu

(2020-12-11)

W Polsce żyje ok. 1 mln osób słabosłyszących1. Oczywiście wraz z wiekiem wzrasta procentowa liczba osób cierpiąca na problemy  niedosłuchu2:

  • u noworodków występuje on w 2- 3%
  • do 18 roku życia - 5%
  • 19 - 44 rok życia  - 4,5 - 5%
  • 45 - 64 rok życia - 14%
  • 65 - 74 rok życia  - 23%
  • powyżej 75 lat  - 35%.

Słuch to narząd, dzięki któremu możliwe jest komfortowe funkcjonowanie w społeczeństwie, bowiem stanowi podstawę komunikacji. Pojawiające się uszkodzenia lub zaburzenia narządu słuchu powodują powstanie barier i utrudnień w dobrej komunikacji. Problemem jest przede wszystkim prawidłowy odbiór informacji, co w skrajnych przypadkach może skończyć się rezygnacją z życia społecznego. Naprzeciw tym problemom wychodzi wspomaganie techniczne w postaci urządzeń służących do wzmacniania głośności dźwięków u osób słabosłyszących. Takimi urządzeniami są np. aparaty słuchowe, specjalne budziki migające mocnym światłem oraz wibrujące. Budzik z alarmem wibracyjnym zwykle wyposażony jest w klips, który z łatwością można przypiąć do poduszki lub ubrania. Budzikiem może być również poduszka, która ma zainstalowane wewnątrz urządzenie wibrujące. Produkowane są także  zegarki na rękę, wyposażone w alarm wibracyjny. Wszechobecny komputer także wspomaga osoby słabosłyszące. Językiem w tej komunikacji jest słowo pisane. Nie są pozostawieni sami sobie także słabosłyszący rodzice, którzy mogą wyposażyć się w tzw. czujnik płaczu. Czujnik ten poinformuje ich o dźwiękach wydawanych przez dziecko.

Jakie parametry powinny spełniać takie urządzenia, aby ich działanie było bezpieczne i spełniało oczekiwania osób korzystających z nich, możesz sprawdzić w Polskich Normach.

Źródło:

1Katowice: uczestnicy kongresu o potrzebach osób słabosłyszących. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/118243#.VD-jZWdcyuY

2http://erkon.elblag.com.pl/wp-content/uploads/2010/11/1.pdf

Opr. GO

Wyświetlanie 10 - 12 z 54 rezultatów.
Pozycji na stronę 3
z 18