Podsumowanie VII Ogólnopolskiej Konferencji „Normalizacja w Szkole”
(2018-03-22)
16 marca 2018 roku w Warszawie, odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja „Normalizacja w Szkole" z tematem wiodącym „Normy w ochronie środowiska".
Konferencja została tradycyjnie już zorganizowana przez Polski Komitet Normalizacyjny oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Środowiska.
W konferencji wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, uczniowie, pracownicy organów prowadzących i organów sprawujących nadzór pedagogiczny oraz osoby zainteresowane tematyką.
Jej celem było m.in. ukazanie norm jako narzędzia zapewniającego bezpieczeństwo produktów i systemów, zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tematyki normalizacyjnej i informacji o roli norm do swoich zajęć lekcyjnych oraz upowszechnianie wśród młodego pokolenia przekonania o roli norm technicznych i normalizacji w życiu codziennym.
Po uroczystym otwarciu, którego dokonali: dr inż. Tomasz Schweitzer – Prezes PKN oraz Andrzej Daniluk – Dyrektor OEIiZK, zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać ekspertów, którzy przedstawili różne aspekty ochrony środowiska w kontekście normalizacyjnym.
Referat wprowadzający pt.: „Normalizacja w ochronie środowiska" przedstawiła Jolanta Kochańska, Zastępca Prezesa PKN ds. Normalizacji.
Po niej głos zabierali kolejno:
-
Marek Waszczewski (Departament Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Środowiska) z prezentacją: „Działania Ministerstwa Środowiska na rzecz jakości powietrza";
-
prof. dr hab. inż. Zygfryd Witkiewicz (Przewodniczący Komitetu Technicznego PKN/KT 280) z prezentacją pt.: „Działania Komitetu Technicznego ds. Jakości Powietrza w zakresie ochrony środowiska";
-
prof. dr hab. inż. Jeremi Naumczyk (Zakład Informatyki i Badań Jakości Środowiska, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Politechnika Warszawska oraz PKN/KT 122) z prezentacją pt.: „Rola normalizacji w ochronie wód";
-
dr inż. Dorota Krupnik (Polskie Forum ISO 14000) z prezentacją pt.: „Normy serii ISO 14000. Systemy i narzędzia wspomagające ochronę środowiska";
-
Arkadiusz Mrówczyński (pracodawca, projektant) z prezentacją pt.: „Aspekt edukacyjny normalizacji w ochronie środowiska".
Po wystąpieniach prelegenci wzięli udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Grażynę Gregorczyk z OEIiZK.
Miłym akcentem było przekazanie Prezesowi PKN okolicznościowego dyplomu z życzeniami dalszych sukcesów w promowaniu wiedzy normalizacyjnej. W imieniu Dyrektora – Janusza Moosa – dyplom wręczyła Donata Andrzejczyk z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień „Promotora Edukacji Normalizacyjnej".
Promotor Edukacji Normalizacyjnej to honorowy tytuł przyznawany przez PKN osobom lub instytucjom wspierającym edukację normalizacyjną, przyczyniającym się do rozpowszechniania wiedzy normalizacyjnej, czynnie uczestniczącym w procesie wdrażania edukacji normalizacyjnej do praktyki nauczania i wychowywania.
W tym roku tytułem tym wyróżniono Panią Dorotę Niedźwiedź – nauczycielkę z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku oraz Pana Przemysława Wójcika – Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.
Kolejnym punktem było podsumowanie zorganizowanego przez PKN VI Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja" pod tytułem „Normy w ochronie środowiska". Laureatom wręczono nagrody i dyplomy.
Konferencję zakończył quiz znajomości podstaw normalizacji. Autorzy najlepszych odpowiedzi zostali uhonorowani drobnymi upominkami ufundowanymi przez PKN i OEIiZK.
fot.Filip Dembski, OEIiZK